Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

čas zvykání

9. června 2007 v 10:04 | sabinka
Většinu hlodavců při jejich přemisťování rozruší stres z nových pachů a snaží se schovat. křečci jsou ale zvědavá zvířata a většinou velice brzy začnou prozkoumávat svůj nový domov.
Dopřejte svému novému svěřenci dostatek času a mějte s ním trpělivost! Ponechte zvíře několik dní v klidu! Pýcha, radost a zvědavost jsou zpočátku pochopitelné, přesto však hned nezvěte všechny přátele a známé, aby si prohlédli vaši novou hvězdu. Křečci jsou z (větší části) aktivní v noci, veškeré ochočování by se tedy mělo konat v době jejich aktivity, tedy večer nebo v noci. Protože křečci žijí jako samotáři, trvá déle, než začnou dobrovolně vyhledávat kontakt s člověkem. Důvěru těchto malých oportunistů nejlépe získáte přes žaludek.
Ochočování křečků
Zkuste pamlsek jako jsou třeba ořechy, slunečnicová semínka nebo mouční červi. Na ně křečka vylákáte ze svého úkrytu. Svou ruku při tom ponechte zcela v klidu v kleci nebo teráriu a pamlsek mějte položený na dlani.
Křeček pravděpodobně po počátečním zaváhání vyleze, ale nabízenou potravu bude konzumovat v úkrytu. Může se stát, že se malý hlodavec pokusí oparně štípnout do vaší ruky. Nelekněte se - i když to se snáze nařizuje než dodržuje - jinak jeho důvěru zase hned ztratíte. Toto bojácné stisknutí nejde pod kůži je to jen opatrná zkouška.
Po nějakém čase si křeček na ruku zvykne jako na zásobník potravy a bude si pamatovat, že od ní nebezpečí nehrozí. Jakmile začne přijímat potravu z vaší ruky, můžete se pokusit opatrně na něj sáhnout. Polud se staví na zadní nohy, cení zuby a prská (obranný postoj), byl pokus o sblížení předčasný a hrozí nebezpečí, že vás bolestivě kousne.
Jakmile bude křeček vaše dotyky akceptovat, můžete omezit dávku pamlsků - lákadel. Pokud se vám zdá, že křečka už jeho strach opouští, můžete ho zkusit zvednout.
Při manipulaci s křečkem se s problémy můžete setkat kdykoli, protože křeček - stejně jako mnoho jiných hlodavců - se orientuje především pachem. Optické rozpoznání u něj hraje mnohem menší roli než u promátů a u lidí. Proto se může stát, že se křeček bude bránit i důvěrně známé ruce a může i kousnout, pokud například použijete nový parfém, nové mýdlo nebo z vás bude cítit jinou potravu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama