Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

kolie krátkosrstá

8. června 2007 v 23:25 | sabinka |  Pejskové pod lupou

Kolie krátkosrstá (Collie Smooth)

Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný. Velmi lehce se cvičí.

PŮVOD:
Pojmenování plemene pochází od skotské ovce (colley), jejichž stáda ochraňovalo. I když se domníváme, že plemeno je skotské, bylo před 400 lety dovezeno do Skotska ze Španělska. Na formování plemene se pravděpodobně podíleli irští setři a psovití chrti. Mimo všeobecně známé dlouhosrsté kolie existuje i krátkosrstý druh, který se odlišuje krátkou, drsnou a hrubou srstí.
POPIS:
Je plemeno služebních psů. Druhé označení je skotský ovčácký pes.
Je to ideál krásy. Fyzická stavba je založena na fyzické síle a aktivitě, bez nemotornosti a jakéhokoliv náznaku hrubosti. Tělo je vzhledem k výšce v kohoutku poněkud delšího rozměru, záda jsou silná, žebra zaoblená, hrudní část je hluboká a za lopatkami vcelku široká. Lokty směřují vždy dozadu, nikdy dovnitř ani ven. Kosti jsou kulaté a vcelku pevné.Hlava je dlouhá, úzká, suchá, klínovitého tvaru. Čenich nosu je u všech zbarvení černý. Uši jsou vysoko posazené, trojúhelníkové, ze 2/3 od základu stojaté, jejich konce spuštěné. Krk je dlouhý, bez známek zatížení. Hrudník je hluboký. Břicho vtažené. Srst dlouhá, místy vlnitá, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky, v kohoutku hřívu. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.
Fenka má v kohoutku 51-56 cm.
VÁHA:
V rozmezí 20 až 30 kg.
SRST:
Srst je krátká, hrubá, drsná, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré. Srst se nestříhá, jen se vyčesává.

CHARAKTER:
Dobrý a chytrý pes. Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný, lehce se cvičící. Kolie je silný živý pes. Je velice oblíbená, o čemž svědčí i mnohodílný americký seriálový film "Lessie" (i když v roli skotského ovčáckého psa zde vystupoval pes s přezdívkou Leddi).
PÉČE:
Nepotřebuje velkou péči.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikki Nikki | 18. července 2007 v 20:44 | Reagovat

looooool dlouhosrsta je hezci =oDDDDDDDDDD

2 adeline adeline | Web | 10. června 2008 v 20:21 | Reagovat

No jasně že je dlouhosrstá hezčí. Kolie dlouhosrstá má tolik chlupů protože je to pro kolie přirozené a elegantní! Newim jakej kretén zajebanej udělal z kolie naháče!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama