Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

nemoci a zdraví

16. června 2007 v 18:17 | sabinka |  Želvy obecně
K odmítání potravy dochází u želv z různých příčin. Někdy příčinu hladovění chovatel nikdy nezjistí a želvy začnou samy potravu přijímat. Zdraví jedinci v dobré kondici vydrží hladovět řadu týdnů bez toho, že by nějak utrpěl jejich zdravotní stav. Pokud však hladovka trvá déle než 14 dní a nepodaří se zjistit příčinu, je lepší obrátit se na odborníka.
Nejbanálnější příčinou dobrovolného hladovění želv bývá pokles teploty. Poměrně často k tomu dochází právě na podzim, kdy je pokles teploty doprovázen i zkrácením dne. Želvy se pak zcela přirozeně připravují na zdolání zimy a hladoví.
Léčba: K odstranění problému postačí zvýšení teploty a umělé prodloužení dne (svícením).
Dalším poměrně časté odmítání potravy se vyskytuje po zimní hybernaci. Jde o tzv. Posthibernační anorexii. Postihuje zejména želvy, které zimovaly ve špatné zdravotní kondici. Postižené želvy jsou apatické a prakticky se nepohybují. Nápadná je nízká hmotnost.
Léčba: Jde o závažný stav a léčení by měl provádět veterinář. Často bývá potřeba podpůrná léčba antibiotiky k potklačení druhotných infekcí. Prognóza na uzdravení je příznivá v případě, že onemocnění netrvá déle než 3 - 4 týdny.

Hypovitaminoza (tzv. "oteklé oči")
Toto onemocnění bývá nejčastější problémem mladých želv rodu Trachemys. Je způsobeno především podáváním nevhodné potravy. Jedním z prvních příznaků je otok očních víček, který nakonec úplně zabrání želvě oči otevřít. Z nozder může vytékat čirý sekret, který se při sekundárních infekcích mění až na hnisavý. U želvy se objevují dýchací obtíže a často si otírají hlavu předními končetinami jakoby ve snaze oči očistit a otevřít. Nemocná želva se zdržuje na souši a vyhledává vyhřátá místa. Onemocnění bývá provázeno odmítáním potravy, které nedostatek vitamínu ještě prohlubuje a bez léčení skončí uhynutím želvy.

mladá želva postižená hypovitaminozou
Léčba: Toto onemocnění je zejména v počátečních stadiích poměrně snadno léčitelné. Léčba spočívá v podávání vitamínu A. V počátečních stadiích (pokud želva ještě přijímá sama potravu) vystačíte s vitamínovým přípravkem (např. Combinal AD3). Při odmítání potravy je jedinou možností podávání vitamínu injekčně. Pokud odmítání potravy trvá po delší dobu, nezbývá než želvu krmit násilně. Léčení trvá podle závažnosti onemocnění 1 až 3 týdny.

Nachlazení (zánět nosní sliznice)
Velmi časté onemocnění želv. Projevuje jako hvízdání, sípání či mlaskavé zvuky. Želvy obtížně dýchají (někdy otevřenými ústy), lze zpozorovat i výtok z nozder a z očí. Nachlazení může provázet odmítání potravy a apatie.
Příčinou jsou zejména nízké teploty, snížená odolnost organismu želv, virózy, mykózy a bakteriální infekce. Neléčený zánět slznic může vést k rozšíření infekce nebo k zápalu plic.
Léčba: Podle závažnosti onemocnění. U lehkých případů stačí zvednutí teploty, popřípadě snížení velkého teplotního rozdílu mezi vodou a vzduchem v nádrži. U závažnějších případů provázených nebo způsobených infekcí je nutné použít antibiotika.

Zápal Plic
Onemocnění se zpravidla projeví tak, že má želva potíže při plavání. Buď se nemůže potopit nebo při jednostanném zápalu plic plavou šikmo. Velmi časté onemocnění želv. Projevuje jako hvízdání, sípání či mlaskavé zvuky. Želvy obtížně dýchají (někdy otevřenými ústy), lze zpozorovat i výtok z nozder a z očí. Nachlazení může provázet odmítáním potravy a apatie.
Příčiny jsou podobné jako u nachlazení, někdy z něho zápal plic i následně vznikne. Ale může být i bakteriálního nebo plísňového původu.
Léčba: Jedná se o velmi vážný zdravotní stav a proto je nutné urychleně vyhledat odbornou pomoc. Jako první věc je třeba oddělit nemocného jedince od ostatních. Pokud je onemocnění bakteriálního původu, léčí se antibiotiky. U plísňových zánětů plic je léčba komplikovanější. V obou případech se jako podpůrná léčba doporučuje zvýšit teplotu až na 30°C a umožnit želvě slunění pokud možno na opravdovém slunci.

Úrazy a poranění
K různým oděrkám, odřeninám a jiným povrchovým zraněním dochází poměrně často. Úplně neobvyklá nejsou ani vzájemná pokousání ať už z vzájemné nevraživosti nebo jako projev "náklonnosti" samce vůči samici.

Ukousnutá část ocasu
Léčba: veškerá i drobná poranění vyžadují naši pozornost. Jakékoli poranění je vstupní branou pro infekci. Proto je vhodné ránu vydesinfikovat např. Betadinem nebo 3% peroxidem vodíku, případně růžovým roztokem manganistanu draselného (hypermangan) a zajistit její zaschnutí. Následně je možné ránu ošetřit některou z hojivých nebo antibiotických mastí.
Při větších zraněních např. při vykousnutých kusech svaloviny, ukousnutých končetinách je nejlepší radou obrátit se na veterináře. Ten vedle ošetření či případného zašití rány podá antibiotika a poradí s další léčbou. Želvy totiž musí zůstat několik dní na suchu a to u vodních želv představuje docela problém. Vedle toho, že musí mít přístup k vodě na pití, musí se její pokožka občas navlhčit. Rovněž krmení je nutnéprovádět ve vodě, takže v průběhu déletrvající "suché" léčby jsou nutné krátkodobé 10-30 min. koupele.

Zánět středního ucha
Postihuje želvy bez rozdílu věku a projevuje se jako otok v místě ucha. Nejčastěji jen jako jednostranný.
Příčinou bývá poranění kůže, případně dutiny ústní.
Léčba: účinnou léčbou je jen chirurgické ošetření provedené v lokální či celkové anestézii. Součástí léčky je pooperační aplikace antibiotik a z tohoto důvodu ji provádí vždy odborník.

Zadržení vajec
K zadržení vajec dochází z různých důvodů. Nejčastěji to bývá způsobeno nedostatkem míst ke snášení, časté rušení a stres. Příčinou může být i porucha metabolismu či infekce.
Onemocnění se projevuje zvýšenou aktivitou , hrabáním a typickými pohyby při nich si samice snaží nadlehčit zadní část těla. Pokud není stav řešen dochází k odmítání potravy, vyčerpání a nakonec i k úhynu želvy.
Léčba: jde o vážný stav a je třeba urychleně vyhledat odbornou pomoc.Potvrzení diagnózy lze provést jen RTG vyšetřením. Léčba spočívá v aplikaci vápníku nebo v některých případech oxitocinu, který podpoří stahy vejcovodů. V závažných případech je nutné operativně zadržené vejce vyjmout.

Houby a plísně
Poměrně časté onemocnění želv. Často se objevují po předchozím poranění. Plísně a houby se šíří spórami a u želv se projevují jako rezavé nebo bělavé skvrnky na krunýři. Neléčená plíseň dokáže pokrýt téměř celý povrch želvy. Zpravidla se vyskytují na plastronu, ale mohou napadnout i měkké části těla nebo dokonce vnitřní orgány.

želva postižená mykozou
Léčba: postižená místa potírat dezinfekčním přípravkem Betadine nebo přímo antimykotickým léčivem (např.ketokonazol). Do vody přidejte akvaristický přípravek proti plísním (např. malachytovou zeleň, kuchyňskou sůl), někdy je vhodnější po dobu léčby držet želvu na suchu. Ve vážnějších případech neváhejte s návštěvou zvěrolékaře.

Rachitida (křivice)
Onemocnění vyvolané nedostatkem vápníku a vitamínu D. Vitamín D ovlivňuje hospodaření organismu s vápníkem a fosforem. Paradoxně podobný problém může způsobit naopak předávkování vitamínem D. Onemocnění postihuje zejména mladé želvy v průběhu růstu.
Onemocnění se projevuje nejprve změknutím krunýře. Ten působí dojmem jakoby byl z gumy. V průběhu času, jak želva roste dochází k nevratným deformacím a poškozením krunýře a někdy i kostí.

želva postižená rachitidou
Léčba: Léčba spočívá v úpravě nevhodných podmínek chovu. Změňte želvě jídelníček a dopřejte sluníčko (ať už opravdové nebo formou speciálních svítidel). Ideální potravou jsou celé ryby vhodné velikosti. Případně lze dodávat vitamín D a vápník formou vitamínových přípravků.
tento článek pochází z: trachemys.wz.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zmrzlinka zmrzlinka | 12. prosince 2007 v 11:06 | Reagovat

Ahoj je dobře že jsi ta dy o tom napsala protože já želvu chovám a nerada aby toto dostala.ahoj

2 eliška knotigová eliška knotigová | 4. června 2008 v 16:07 | Reagovat

moje želva to nemá uf

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama