Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

odchov mláďat

9. června 2007 v 9:42 | sabinka
Je velmi radotné vidět, jak malí křečci vyrůstají pod ochranou své matky. Přání něco takového spoluprožívat je pro mnoho chovatelů křečků hlavním důvodem, kvůli němuž tyto hlodavce chovají.
Dříve než dáte dohromady pár křečků, byste měli bedlivě uvážit následující:
  • Odchovávejte jenom v případě, když jste si jisti, že máte pro všechna mláďata dostatek místa. Při pravidelných vrzích byste měli být domluveni s obchodníkem se zvířaty, že vaše křečky odebere.
  • Protože ne všichni křečci zlatí a křečíci čínští jsou k sobě navzájem mírumilovní a mnohdy není delší společný život možný, budete potřebovat dostatek místa pro druhou klec. Může se také stát, že mláďata hned neumístíte, proto byste měli mít i třetí, náhradní klec, abyste je měli na krátký čas kam dát.
  • Křečíci džungárští a Roborovského bývají zpravidla mnohem snášenlivější. Sameček může dokonce během odchovu mláďat zůstat u samičky.
  • Ani krotkou samičku byste neměli v období březosti a odchovu mláďat rušit a obtěžovat svou přílišnou přítomností v jejím okolí. Během prvního a druhého týdne po porodu byste neměli celoplošně čistit. Tím mohou začít páchnout i křečci, kteří normálně cítit nejsou. Musíte mít ohledy a být tolerantní. Křečíci jsou sice stejně náchylní na rušení, ale páchnou méně intenzivně.
  • Zvláště v období březosti a kojení mají křečci výrazně zvýšenou potřebu živočišných bílkovin. Podávejte jim proto dostatek potravy bohaté na proteiny.
Na co si dát pozor při páření
Nesnášenlivé křečky dejte dohromady jen za účelem páření.. Samičky, které nejsou v říji, bývají (zpravidla) ke svým druhům agresivní a zaujímají obrannou pozici.
Hormonálně řízená připravenost k páření - říje samiček - nastává asi každý čtvrtý až sedmý den. U mnoha samiček křečka zlatého je v té době patrná změna chování. Méně se brání a při dotyku zadní části těla nebo zad stavějí ocas kolmo vzhůru - nabízejí se samečkovi k páření.
Pokud chcete, aby došlo ke spojení, přemístěte samičku k samečkovi do klece. Ve vlastní kleci se sameček cítí sebejistější a spíše se před samičkou obhájí. Pokud by se zvířata prala, ihned je zase oddělte, jinak může dojít i ke smrtelnému poranění samečka. Samička asi neměla to správné období. Nadále se pokoušejte je dávat do hromady každý den. Pokud samička, která byla až doposud připravená k obraně, sice utíká, ale samečka již nekouše, nastává namlouvání. Sameček před sebou samičku nahání. Přitom si vzájemně očichávají genitálie.
Po nějakém čase opakovaného nahánění se samička nabídne samečkovi k páření s prohnutými zády a do výše zvednutým ocasem.To vše trvá jen několik sekund. Potom si obě zvířata očistí genitálie. Zpravidla dojde za chvilku k opakovanému páření. Po nějakém čase začně být samička opět agresivní a začné svého partnera zahánět.
Někteří zlatí křečci a většina křečíků jsou velmi mírumilovní a samička je ochotna akceptovat samečka dokonce i během odchovu mláďat. Pro všechny případy však své křečky pozorujte a oddělte je, jakmile by docházelo ke rvačkám.
Křečíky džungárské i čínské lze držet v párech, nebo dokonce i v malých skupinkách. Samozřejmě musí být nádoba pro malou kolonii křečků větší než klec pro jednoho křečka. Křečíky Roborovského určené k chovuje nejvhodnější držet jen v párech.
Období březosti a porod
Křečci mají ze všech savců, s vyjímkou vačnatců, nejkratší dobu březosti. Několik dnů před porodem začnou samičky aktivněji snášet hnízdní materiál a vystýlat si svůj úkryt. Nastávající matce poskytněte dostatek materiálu na hnízdo. Pokud nebyl sameček zahnán, dejte mu k dyspozici druhou možnost úkrytu, protože ani samičky mírumilovných druhů křečíků již samečky v blízkosti hnízda nestrpí. Vzhledem ke krátké době březosti jsou mláďata při narození velmi malá. Obvykle se bezproblémově rodí jedno po druhém a hned po očištění začnou sát.
Pokud je mladý, nezkušený nebo plachý křeček vyrušován, může se stát, že sežere svá mláďata. Takové chování vyvolá u mnoha lidí odpor, přestože má přirozené příčiny. V okolí, které je pro potomstvo nejisté, má smysl využít živiny - mláďata - tím, že je matka zase pozře.
Vývoj mláďat
Nově narození křečci jsou holí, slepí a hluší - typická holátka. Mateřské mléčné struhy jsou pro mláďata v prvních dnech života nejpřitažlivějšími body. Asi pět dní po porodu lze pozorovat první srst. V téže době již začínají mláďata ohlodávat potravu, kterou jim matka přinese. Několik dní před otevřením očí opouští malí křečci poprvé hnízdo na krátký ,,průzkum". Ve věku 11-14 dnů (závisí to na velikosti vrhu) začínají svět rozpoznávet očima. Mláďata, která vylézají z hnízda, matka stále ještě horlivě zanáší nazpět
Mláďata jsou - u málo početného vrhu - kojena asi tři týdny. Ve věku od 25. dne jsou již zcela nezávislá na matce a měla by být od ní oddělena, protože někteří křečci mohou být agresivní i na svá vlastní mláďata. Mnoho křečíků je ochotno akceptovat své potomstvo velmi dlouho, většinou celý život.
Již dva až tři týdny po skončení kojení jsou mladí křečci pohlavně dospěllí, a měli by být proto rozděleni podle pohlaví, protože předčasná březost může negativně ovlivnit jejich růst. Teprve po 4-6 měsících mají zlatí křečci svou ,,konečnou velikost".
Tyto avšechny jiné fotografie na mém blogu jsou přetáhnuty! Já nefotím
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sárinka Sárinka | E-mail | Web | 19. července 2007 v 18:51 | Reagovat

mimíšci

2 Sárinka Sárinka | E-mail | Web | 19. července 2007 v 18:53 | Reagovat

já mám 2 křečíčky džungarský a mám je strašně moc ráda,ale jednou se poprali,takže je každý v jiné kleci

3 Simona Simona | 16. března 2008 v 18:38 | Reagovat

ja mam 3křečky 1samca a 2 samice a jedna ma zrovna 4 mlade a ta druha je s samcem. ja mam vlastne 3 barvi krecku džungarskýcg bílou, bílohnědou a šedou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama