Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

potrava

7. června 2007 v 11:34 | anonym
Potrava je rozhodně důležitá :). A zase se liší potrava vodních a suchozemských želv. Začneme zase suchozemskými.
Suchozemské želvy jsou býložravé. Proto jim dáváme převážně rostlinnou potravu, zeleninu a ovoce. Nejraději mají saláty (salátů je nespočetné množství), pampelišky (jak listy, tak i květ) a z ovoce asi banány. Pokud dáváte želvě ovoce, jako jsou banány a jiné sladké, nepřehánějte to s ním, protože příliš mnoho ovoce želvě nesvědčí a mohla by být nemocná. Moje suchozemská želva má moc ráda červenou papriku (je po ní pak celý týden špinavá)... může se po ní úplně utlouct. Ale každá želva má jiné chutě. Jídlo by se mělo střídat, protože když si želva zvykne na jednobarevnou stravu, ostatní už nebude chtít přijímat. Proto je nejlepší želvám dávat denně různobarevné jídlo (např. papriku, salát, okurku a kousíček jablíčka). Suchozemské želvy krmíme každý den na začátku jejich denní aktivity. Přes zimu se může želvě podávat nakrájené seno (samozřejmě jako doplněk stravy), ale slyšela jsem, že jim převážně nechutná (nemám zatím zkušenost). Mláďatům se strava vždycky posype vápníkem- je na zdravý a tvrdý krunýř. O jiných vitamínech se poraďte s lékařem (např. u vit. kapkách hrozí předávkování, protože se špatně odhaduje množství). Přestože suchozemské želvy nejsou masožravé, stejně potřebují za čas nějakou živočišnou potravu (v přírodě sem tam narazí na zdechlinu a tu mi jim musíme nějak nahradit). Řekla bych, že ideální je žloudek uvařený na tvrdo nebo tvaroh, ale můžete taky použít jogurt.
Vodní želvy jsou převážně masožravé a proto se jim podávají různé druhy masa. Důležitou stravou je srdce (hovězí, krůtí... tj. jedno, dá se koupit ve zverimexech v mražených boksech, ale můžete poddávat želvě i čerstvé), které je preventivním opatřením proti nemoci očí, na kterou vodní želvy převážně umírají (z vlastní zkušenosti to vím! takže to nezanedbávejte...). Želva si také zvykne na granule ať už pro želvy, tak pro kočky (ty želvě ale dávejte až v pozdějším věku, protože jsou tvrdší a mládě je nerozkousne). Také můžete želvám dávat ryby, filé, mražené krevety (koupíte nejen ve zverimexu), čerstvé krevety, krevetí tyčinky, kuře, listy (nahrazují rostlinnou potravu) nebo jinou rostlinnou potravu, kterou bude mít vaše želva ráda (ty moje v mládí nic zelenýho nesnědly - dávala jsem jim okurku-.... radši by umřely hlady a nedávno jsem zjistila, že jim chutnají listy od pampelišek a celkově ze zahrady...). Vodní želvy by NEMĚLY jíst VEPŘOVÉ MASO!!! Je moc tučné a želva by mohla být nemocná! Také můžete želvě do akvária dát živou rybku (koupenou ve zverimexu - přeptejte se na vhodný druh), aby se protáhla lovením. Sama se k tomu už rok chystám, ale zatím jsem se ještě nedostala. Také nítěnky nejsou špatné, želvy je musejí nejdříve vyčuchat (také jsem ještě nezkoušela). Velikou pochoutkou pro moje želvy jsou mouční červi. Na těch si vždycky pochutnají.
Rada pro vás: Pokud si koupíte moučné červy v karabičce, dejte jim tam jeden piškot (podle množství červů), aby se nepožrali navzájem a vespod krebičky pak nezůstávaly jen ty kůžičky či co to je. Navíc... dýl vám vydrží :) Děvčata a ženy... zavřete oči a zecpěte si nos, pokud červy nemáte moc v lásce... zato želvy budou rády... mouční červi jsou pro ně zdraví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama