Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

potrava pro křečky

9. června 2007 v 9:52 | sabinka
Většina druhů křečků obývá pouště a stepi - životní prostor, který nabízí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy jen velmi málo. Na tuto situaci je křeček připraven. Ve svých velkých lícních vacích dokáže přenášet pozoruhodné množství potravy. Do podzemních zásobáren si během krátké doby nanosí dostatečné množství potravy po zbytek roku. Při výběru potravy musíte vzít v úvahu, jak křečci žijí ve volné přírodě. Zvláště křečíkům Roborovského a džungárským, kteří jsou obyvateli stepí, svědčí strava bohátá na vlákninu s nízkým obsahem tuků.
Abychom předešli nedostytku vitaminů, měli bychom nabízet rozmanitou stravu. Zrní pokryje potřebu cukrů a obsahuje dostatek vlákniny. Ovoce a zelenina jsou přídavky, které je zásobují tekutinou a vitaminy. Živočišné bílkoviny jsou životně důležitou stavební látkou.
Zbytky potravy z vašeho stolu jsou pro zvíře škodlivé, protože křečci nesnášejí sůl, koření a tuk. Sladkosti mají sice křečci rádi, ale jsou pro ně - stejně jako pro lidi - nezdravé. Není vždy pravda (navzdory velmi ro zšířenému názoru), že zvířata poznají, co je pro ně dobré. Klidně přijmou i potravu, která rozhodně zdravá není.
ZRNÍ
Přirozená strava se z velké části skládá ze semen. Zrní je bohaté na cukry, a proto je lze doporučit jako ,,základ stravy".
Potrava pro křečky, která je k dostání v obchodech pro zvířata nebo v supermarketech, není, alespoň podle mých zkušeností, příliš oblíbená. Mnohé její složky křečci odmítají. Pří chvu křečíků byste s ní pak už vůbec neuspěli, protože většina jejích součástí je na tato malá zvířátka příliš velká.
Mnohem levněji a lépe pořídíte, když si namícháte zrní sami.
Pro zlatéh křečka smíchejte krmení pro morčata s asi 20 % potravy pro andulky a cca 10 % krmení pro kanáry, přidejte granule pro psy s přídavkem masa a zeleniny jako zdroj vitaminů a bílkobin.
Pro křečíky by měl být rozhodně podíl jemného zrní podstatně vyšší:
  • Pro křečíky džungárské a Roborovského připravte směs obsahují 40 % potravy pro andulky, 40 % potravy pro kanáry, 10 % psích granulí a 10 % potravy pro morčata.
  • Pro křečíky čínské: 30 % potravy pro morčata a 10 % psích granulí.
Dbejte, aby strava pro morčata neobsahovala příliš velký podíl tuků. Burské oříšky a slunečnicová semínka jsou sice velmi oblíbené, nejsou ale vhodné pro udržování štíhlé linie, ani pro střeva, která jsou specializovaná na potravu s minimálním obsahem tuků.
K zrní můžete přidat dobře vysušený neplesnivý tvrdý chléb a ovesné vločky. K dostání bývají také různé granule nebo pelety. Ty sice obsahují vše pořebné, ale ne vodu, a jsou přece jen monotónní a vhodné nanejvýše jako vitaminoví doplněk.
ZELENÁ A ŠŤAVNATÁ STRAVA
Křečkovi není nutné podávat zvlášť vodu na pití, svou potřebu tekutin dostatečně pokryje příjmem šťavnaté potravy. Pro dostatečný přísun vitaminů se nabízí mnoho různých druhů ovoce a zeleniny, nejlépe však z vlastní zahrádky v nejvyšší kvalitě!
DOPORUČNÉ DRUHY ZELENINY A SALÁT
Mrkev, celer, červená řepa, okurky, kukuřice, brambory (bez jedovatých klíčků!), cuketa a ledový salát. Někdy můžete dát i hlávkový salát, bývá ale častěji než jiné druhy salátů ošetřen pesticidy. Nevhodná je nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek.
Vše předem omyjte vlažnou vodou, dobře osušte a poté nabídněte křečkovi.
OVOCE
Vhodná jsou jablka, tvrdé hrušky, banány a v malém množství různé bobule, jako jsou maliny, jahody nebo hroznové víno.
Křečka nekrmte kyselým ovocem. Vhodné nejsou ani citrusové plody a kiwi, protože mnoho malých hlodavců tyto plody těžko snáší.
ŽIVOČIŠNÉ BÍLKOVINY
Velmi důležité jsou živočišné bílkoviny, protože naši křečci nejsou ryzí býložravci.
Pozorováním křečíků Roborovského ve volné přírodě bylo zjištěno, že tito hlodavci po určitý dobu přijímají 60-80 % živočišné potravy. Tento vysoký rozdíl živočisných bílkovin není v zajetí nutný, dokazuje ovšem, že tito domnělí vegetariání požírají i maso.
Potrava pro psy, kosti z buvolí kůže a hovězí kosti slouží jako zdroj proteinů a možnost k ohlodávání. Lze doporučit i malé množství kyselé smetany, tvarohu, jogurtu nebo jemného tvrdého sýra. Mouční červy a různý hmyz, který je nabízen pro terarijní zvířata, jsou zároveň žádoucím pamlskem i výborným zdrojem živočišných bílkovin.
DOPLŇKY K BĚŽNÉ POTRAVĚ
Zejména křečíkům občas zachutná dobré seno. Výborným doplňkem stravy a zároveň vhodným zdrojem zábavy jsou palice senegálského prosa, které jsou v obchodech nabízeny pro ptáky.
K obrušování hlodáků doporučují trvale podávat větvičky z buku, břízy, lísky a ovocných stromů. Je úžasné, jak jsou tyto předměty na obrušování hlodáků nadšeně přijímány. Nesmí však být znečištěny vyfukovými plyny, postřiky a zamořeným ovzduším. Křečkům lze nabídnout i listí, pokud pochází z čistého prostředí.
VITAMINY A MINERÁLNÍ LÁTKY V POTRAVĚ
Podáváním dostatečně pestré stravy ušetříte na vitaminových preparátech, přesto bych radila nasypat každé dva až tři dny do potravy doporučenou dávku směsi vápníků a minerálů (Vitakal, Pecutrin).
Směsi vitaminů, které se užívají v humání medicíně, jsou ve většině případů příliš koncentrované a předávkování může mít škodlivější následky než jejich nedostatek. Mnohé vitaminy navíc křečci ani nepotřebují.
JAKÉ MNOŽSTVÍ POTRAVY KŘEČEK POTŘEBUJE
Předat přesný údaj o ,,ideálním" množství potravy je téměř nemožné, protože potřeba potravy je závislá na věku, velikosti i individuálních potřebách zvířete a také na teplotě okolí. Ze správně sestavené stravy s malým obsahem tuku křeček neztloustne.
Rozumnou a praktickou metodou je podávat tolik potravy (zrní, šťavnaté stravy), aby ho následujícího dne zůstal jen nepatrný zbytek. V každém případě dávejte pozor na to, aby křeček část potravy nezahrabával, nebo aby nezakládal zásobárny. Po nějakém čase sami zjistíte, kolik potravy potřebuje.
Každý živočich má sví individuální chutě - některý křeček žere přímo s nadšením to, co jiný zásadně odmítá.
VODA NA PITÍ
V asijkých stepích a pouštích, tedy v původní vlasti našich křečků, se jim jen vyjímečně naskytne možnosts napít se vody. Zvířata musí vodu, kterou potřebují, získávat ze zelené stravy. Přesto někteří milovníci zvířat tvrdí, že je trápením zvířat, když pečovatel neposkytne svým svěřencům vodu. Uvažují z pohledu člověka, ten samozřejmě nemůže bez vody přežít.
Z vlastních zkušeností vím, že dokonce i březí a kojící matky vydrží bez vody a mohou bez problémů odchovat mláďata. I v tomto období zvýšené potřeby vody mohou vodu nahradit dostatečné dávky šťavnaté potravy (ovoce a zeleniny).
Kdo chce pro svůj klid přesto dát zvířatům k dispozici napáječku, tomu radím, aby v ní podávaj jen převařenou nebo přefitrovanou vodu, která je vhodná i pro lidskou potřebu. Voda přímo z kohoutku často obsahuje hodně chlóru a těžkých kovů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 huhj huhj | 26. září 2008 v 10:40 | Reagovat

křečci jsou blbí i když jich mám doma 50

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama