Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

britská modrá

2. července 2007 v 11:08 | sabinka |  Kočičky

Britská modrá kočka (Blue-point cat)

Asi nejpopulárnější z britských krátkosrstých koček je Britská modrá, zatímco Britská bílá je považována za jakýsi symbol dokonalosti pro svoji čistou bílou srst.

HISTORIE:
Modrá britská krátkosrstá kočka byla vyšlechtěna na konci 19. století v Anglii.Tato kočka je obecně impozantním zjevem, pro který se již v minulém století stala velice oblíbenou. Zpočátku byly do chovu britských krátkosrstých koček často zakřižovány perské kočky, aby byla osvěžena krev a upevněna barva očí a typ. Proto se dodnes stává, že se v krátkosrstém vrhu objeví dlouhosrsté koťátko.
TEMPERAMENT:
Je to velmi milá kočka s bystrými smysly, vynikající společnice a důvěrná přítelkyně. Někteří chovatelé říkají, že přímo touží po klidném životě
Typ a rysy
Britskou kočku poznáte podle její mohutnosti a svalnatosti. Samec bývá větší a po kastraci mívá sklon k tloustnutí, takže je potřeba jeho váhu hlídat.
Hruď by měla být mohutná, nohy silné a tlapky kulaté. Mezi čelem a nosem musí být patrný úhel a čelist má mít stejnoměrný skus. Uši mají malé, posazené daleko od sebe. Kožich je krátký, kučeravý, hustý, ale bez náznaku vlnatosti. Vyjímku zde tvoří varieta manské kočky. Britská kočka by neměla mít zvláštní výraz tváře (jako mají například kočky perské).
Barvy kožichu
Jednobarevné: bílá, černá, modrá, krémová, čokoládová,lila.
Vzory: žíhaná, želvovinová, želvovinová s bílou, s barevnou kresbou v obličeji, kouřová, dvoubarevná
POPIS:
Britská kočka patří do skupiny koček s krátkou srstí. Je to středně velká až velká kočka. Tělo je svalnaté, podsadité, s širokou hrudí. Srst je krátká a hustá s dobře vyvinutou podsadou. Hlava je kulatá, masivní se širokou lebkou. Nos je krátký a široký, rovný s lehkým prohnutím. Brada je silná. Uši jsou malé lehce zakulacené, široko od sebe posazené.
OČI:
Oči jsou velké, kulaté, mají jasně oranžovou nebo měděnou barvu, ale také modrou /colour point- kočky se siamským zbarvením srsti/ a nebo zelenou /činčila,stříbřitá s kresbou. Jasné, živé, svítící, modré barvy.
OSTATNÍ POPIS:
Jsou dovoleny všechny odstíny modré barvy, ale světle modrá má přednost. Barva musí být čistá, rovnoměrně rozložená a bez bílých chlupů nebo stínování. Čenich a polštářky tlapek má modrošedé, oči tmavě oranžové nebo měděné.
Další barvy: černá: neobsahuje šedou nebo hnědou barvu, čokoládová: má teplý hnědý odstín, lilová: má světle fialovou barvu s růžovým nádechem, červená: je stejnoměrně oranžově červená bez kresby, krémová: je světle béžová (pastelové zbarvení, nikoli červená).
VADY:
Uši nesmí být tmavší, než jiné značky.

Milovníci tohoto plemene tvrdí, že britky jsou na kočky neobyčejně učenlivé. Úžasně rychle chápou souvislosti a pravidla běžného každodenního soužití. Dokážou se naučit i drobné umělecké kousky včetně aportování. V jednom bodě se ovšem ušlechtilé britky od psů zásadně liší: ovládají umění vybrané zdrženlivosti.

SRST:

Další velmi pozitivní zvláštností britských koček je jejich neuvěřitelně krásná srst. Na dotek, když po ní pomalu kloužeme prsty, je podobná plyši. Je to proto, že je tak hustá. Stejně hustá je i bujná podstata, která vyžaduje pravidelnou péči. Opulentní britky sice nejsou na péči tak náročné jako dlouhosrsté Peršany nebo podlouhosrsté kočky, přesto bychom měli jednou týdně důkladně vykartáčovat, abychom zabránili plstnatěji. Během výměny srstí, k níž dochází dvakrát ročně, je nutné kartáčovat častěji.

zdroj:muninkysvet.blog.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikki Nikki | 18. července 2007 v 20:47 | Reagovat

tady tyhke šedý modrý bo jaký sou se mi moc nelíbí připadaj mi takový nesympaticky =o) =o(

2 Sárinka Sárinka | E-mail | Web | 19. července 2007 v 18:58 | Reagovat

mě se moc líbí

3 Elzaa Elzaa | 28. března 2008 v 15:05 | Reagovat

mě se taky líbej ale doma mám černou kočku -spíš kocouraa...!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama