Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

čivava

11. srpna 2007 v 21:47 | sabinka |  Pejskové pod lupou
Původ: Starobylý. Nálezy hliněných sošek svědčí o existenci podobných psů u Toltéků, Aztéků a Mayů už v době několik set let před našim letopočtem, i když přesnější důkazy chybějí. Do podoby nejmenšího psa světa však byl formován až od konce minulého století v USA, kde byl také počátkem století dvanáctého založen první chovatelský klub a sepsán standard.
Popis: Nejmenší pes na světě. Hlava s lebou typického jablkovitého tvaru, se širokým a klenutým čelem, čenich krátký, rovný, zužující se. Oči velké, plné, ale nevystupující, nejlépe tmavé. Uši velké, široce nasazené, zužující se a na konci mírně zaoblené. Krk středně dlouhý, zlehka klenutý. Tělo velmi kompaktní, mírně obdélnékového formátu, s rovným hřbetem a hrudníkem, dosahujícím až k loktům, a vtaženým břichem. Končetiny suché, relativně silné, svalnaté. Ocas středně dlouhý, vysoko nasazený, směrem ke špičce se zužující, nesený vesele a vysoko, nikdy mezi nohama. Srst dvojího typu: a) krátkosrstá čivava má srst hladkou, jemnou, lesklou, přiléhající k tělu, b) dlouhosrstá čivava se srstí dloudlouhou, jemnou, hedvábnou, splývající spraporcem na ocase. V obličeji, na ocase a na koncích končetin, krátká. Velikost: Kohoutková výška 15-23 cm, ideální hmotnost 1-2 kg.
Charakteristika: Zvídavý a pozorný pejsek, sice malý, ale robustní a pohyblivý. Překvapivě sebevědomý a nebojácný, nezalekne se ani psů mnohonásobně větších. Nepostrádá lovecké instinkty.
Zvláštní nároky: Nepatrné rozměry čivavy vyžadují zvýšenou ohleduplnost. Nehodí se proto jako společník k malým dětem a nelze se na ní vyžadovat výkony, které jsou nad její síly: chůzy do příkrých schodů, mnohahodinové pěší túry a pod. Hodí se pouze pro držení v bytě.
Užití: Společenský pes, ideální pro starší lidi.
Výskyt: Poměrně rozšířené společenské plemeno.
Možná záměna: Hladkosrstá varieta s pražským krysaříkem, který se liší typickou barvou i větší subtilností a hruškovitým tvarem lebky.
Čivava dlouhosrstá
Čivava krátkosrstá
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Peťa Peťa | Web | 24. května 2008 v 23:22 | Reagovat

PROSÍME O POMOC. DNES SE NÁM V BRNĚ - ŽEBĚTÍNĚ ZTRATILA BÍLOHNĚDÁ FENKA ČIVAVY. SLYŠÍ NA JMÉNO "BEBINO". NÁLEZCI DÁME VYSOKOU FINANČNÍ ODMĚNU. KDYBYSTE O NÍ VĚDĚLI, ŽE BY JÍ TŘEBA NĚKDO MĚL DOMA, DEJTE PROSÍM VĚDĚT NA TEL: 605 149 434. MOC DĚKUJI, VÍCE NA VÝŠE UVEDENÝCH STRÁNKÁCH.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama