Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

dobrman

11. srpna 2007 v 21:43 | sabinka |  Pejskové pod lupou
Původ: V 60. a 70. letech 19. století ho vyšlechtil jistý K. F. L. Dobermann, výběrčí daní a exekutor v durynském městě Apolda. Ten pro výkon svého povolání naléhavě potřeboval ostrého psa, který by mu dokázal zjednat respekt. Hladkosrstí pinčové, které použil jako výchozí materiál, se však na německém území vyskytovali už ve středověku, byli jím zušlechtěni a také výrazně zvětšeni. Domníváme se, že za tímto účelem bylo přikříženo ještě několik dalších plemen.
Popis: Vyšší, střední, mimořádně elegantní pes hrdého držení těla, silný a svalnatý. Úzká hlava klínovitého tvaru, s vysoko nasazenýma zavěšenýma ušima, přiléhajícím k lícím. Krk dlouhý, líbivě klenutý, hřbet krátký a pevný. Ocas vysoko nasazený a nakrátko kupírovaný. Srst krátká, hustá a hladká. Zbarvení: černé, vzácněji tmavě hnědé či dokonce modré s pálením. Velikost: Psi 68-72 cm, feny 63-68 cm v kohoutku, váha 40-45 respektive 32-35 kg.
Charakteristika: Velmi energický, živý a pozorný pes, reagující na sebemenší podnět. Správně vychovaný dobrman je sice temperamentní, ale zároveň dobře ovladatelný, poslušný a neagresivní. Svěřené úkoly vykonává s velkou chutí.
Zvláštní nároky: Dobrman potřebuje hodně volného pohybu. Ten mu však lze v našich podmínkách hustého osídlení a zazvěření poskytnout jen v případě, že bude dokonale poslušný, čehož docílí jen zkušený kynolog.
Užití: Služební a pracovní pes s všestranou možností uplatnění, výborný průvodce, ochránce i hlídač. Dokáže být i dobrým společníkem a psem rodinným, pokud majitel zvládne jeho mimořádný temperament.
Výskyt: Na celém světě i u nás běžně chovaný a velmi populární.
Možná záměna: S německým pinčem, který je však v průměru o 20 cm menší. Velikostně i barevně srovnatelný bauceron je zase méně elegantní a jemný, má méně ušlechtilou hlavu a hrubší srst.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 The-resi@ The-resi@ | Web | 11. srpna 2007 v 21:44 | Reagovat

Ahoj, u mě na blogu je bleskovka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama