Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

foxteriér

11. srpna 2007 v 21:46 | sabinka |  Pejskové pod lupou
Původ: Původnější formou je foxteriér hladkosrstý, který bezprostředně navazuje na starého anglického teriéra, a sice na jeho hladkosrstou, bíle zbarvenou variantu. Pododní psi vykonávali na ostrovech práci norníků již ve 14. století. Drsnosrstý foxteriér vznikl později křížením hladkosrstých psů s jinými, blíže neurčenými drsnosrstými teriéry. Od počátku 20. století novější varieta postupně zastiňovala původní hladkosrstou, aby śe ve 30. letech stala jedním z nejpopulárnějších psů vůbec.
Popis: Malý, velmi živý pes, působící garmonickým a elegantním dojmem. Hlava s plochou lebkou, postupně se zužuje, Oči tmavé, ohnivé a inteligentní, položené daleko od sebe. Uši ve tvaru písmene V, malé, dopředu klopené. Krk suchý a svalnatý, bez laloku. Svalnaté tělo s krátkým, rovným a pevným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas vysoko nasazený, kupírovaný asi na tři čtvrtiny své délky. Srst hladká, rovná, přiléhající, nebo drsná a velmi hustá. Barva bílá s črnými nebo tříslovými znaky. Velikost: U psů ne větší než 39 cm, u fen o něco menší. Váha kolem 8 kg.
Charakteristika: Nsmírně aktivní, pohyblivý a pružný psík. Překypuje sebevědomím a odvahou, nezřídka i bojovností. Pes, s nímž se nikdo nenudí.
Zvláštní nároky: Zvládnout tento ,,soudek s dynamitem" není lehké. Foxteriér potřebuje hodně pohybu, dostatek zábavy a pevnou ruku, jinak se snadno stává destrukčním a nezvladatelným živlem. Drsnosrstá varieta je náročná na úpravu srsti: několikrát za rok je nutno ji trimovat, protože jen tak její skutečná krása.
Užití: Lovecký pes, užívaný jako norník i pro povrchové práce. Oblíbený společník, stále veselý a sršící nápady, ideální kamarád starších dětí.
Výskyt: Mezi válkami byl na vrcholu popularity, dodnes všeobecně známý (i díky Čapkově ,,Dášence"), i když už nepříliš často chovaný.
Možná záměna: S Jack Russel teriérem, který je mnohem méně vyrovnaný a ušlechtilý, mívá kratší nohy a delší hřbet. U nás je navíc velmi vzácný. S velšteriérem, který se však zásadně odlišuje černotříslovou barvou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 míša míša | 9. srpna 2008 v 19:51 | Reagovat

ta poslední fotka u foxteriéra není foxteriér.je to parson jack russel teriér.tak si jí vymaž.

                 čau!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama