Láska je hnutí,které nutí,dva blázny do blbnutí

samojed

12. srpna 2007 v 12:19 | sabinka |  Pejskové pod lupou
Psy tohoto typu používali odnepaměti Samojedové (dnes nazývaní Němci), sibiřský kmen, kočující po nejsevernější části Asie. Jejich psi dovedli nejenom táhnout sáně, ale také vydatně pomáhat při lovu, udržet pohromadě mnohasethlavé stádo sobů i spolehlivě ohlídat skromný majetek. Na konci minulého století se dostali do USA i do Evropy.
Popis: Velmi atraktivní, silný, ale přitom půvabný pes střední velikosti. Hlava silná, klínovitého tvaru. Typickým znakem jsou zvednuté ústní koutky, což působí dojem, že se samojed ,,směje". Tmavé oči mandlovitého tvaru. Malé, vzpřímené trojúhelníkovité uši. Tělo mírně obdélníkového tvaru s hlubokým hrudníkem. Ocas při vzrušení stočený nad hřbetem, v klidu může bát svěšený. Srst mimořádně bohatá a lesklá, s krátkou měkkou podsadou a delší drsnou krycí srstí. Zbarvení: nejčastěji bílé, povoleno též smetanové nebo bílokrémové. Velikost: ideální kohoutková výška u psů je 57 cm, u fen 53 cm. Váha u psů 25-30 kg, u fen 17-25 kg.
Charakteristika: Mimořádně vlídný a přátelský pes, který postrádá tvrdou hlavu většiny severských příbuzných. Má ,,měkkou" povahu zcela prostou agresivity a jeho výchova a výcvik nečiní problémy.
Užití: Tento původně saňový pes se dnes chová převážně jako rodinný společník a přítel. Důvodem je jednak jeho mimořádně atraktivní vzhled a tvárná povaha, jednak i menší ,,dravost" v zápřahu.
Zvláštní nároky: I když péče o srst díky její kvalitě a určité samočistící schopnosti není tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, pravidelné pročesávání je nezbytné. Ačkoliv mnoho lidí chová samojeda v bytě, jeho srsti více svědčí trvalý pobyt venku, ovšem při zachování stálého kontaktu s rodinou.
Možná záměna: S velkým bílým německým špicem, který je menší, nemá šikmé oči a ,,nesměje" se.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama